Odkażacze

Data: 2014-06-30 20:00 , autor: Marcin Herman , komentarzy: 0

Odk01
Jeśli już złowimy długo oczekiwanego karpia lub amura powinniśmy zadbać o ich zdrowie.

Czasami wydaje nam się, że ryba była dobrze zapięta, zazwyczaj za dolną wargę i nie nosi śladów zauważalnego uszkodzenia ciała. Jesteśmy niestety w błędzie, gdyż każda rana kłuta może doprowadzić do tego, że zarazki wejdą w kontakt z raną i infekcja gotowa. A to tylko malutka rana po haczyku. Czasami obrażenia są znacznie większe. Karp walczy o życie uderza głową o dno, wpływa w zaczepy z kołków, czasami w jakieś liny stalowe, co na żwirowniach spotykane jest dość często. Zazwyczaj, gdy mamy już karpia lub amura na macie, zalegają one w bezruchu, bo są na skraju wyczerpania. Po holu, należy dokładnie pooglądać rybę czy nie ma ona jakichś dodatkowych widocznych uszkodzeń na ciele. Po skorzystaniu z preparatu znacznie spada zagrożenie zakażenia ran. Dzięki temu jest o wiele większa szansa, że złowiona i wypuszczona ryba uniknie zakażeń czy niebezpiecznych pleśniawek.

Firmy karpiowe oferują szeroką gamę środków do dezynfekcji. Powiem więcej, priorytetem każdego karpiarza jest posiadanie w swym asortymencie takiego produktu. Oferowane preparaty są preparatami sprawdzonymi laboratoryjnie i są w 100 % bezpieczne dla ryb i środowiska naturalnego.

Jak stosować?

Oczyść i osuszyć ranę, nanieść kilka kropel żelu/płynu na ranę i delikatnie rozprowadzić czystym palcem lub wacikiem na całej powierzchni rany. Żel dzięki swojej konsystencji dużo dłużej utrzymuje sie na ranie i spełnia funkcję żelowego "plastra". Należy pamiętać, by płyn lub żel nie dostał się do oczu i pomiędzy skrzela, bo wtedy bardziej zaszkodzimy rybie niż jej pomożemy. Po nałożeniu preparatu można od razu rybę wypuścić do wody.

 

Najbardziej znanymi i ogólnie dostępnymi są:

Pamiętajmy!!! Ważną czynnością, jaką musimy wykonać przed nałożeniem preparatu na ranę kłutą lub otarcia, to wysuszenie rany czystą chusteczką higieniczną lub papierowym ręcznikiem. Pamiętajmy również, by podczas zabezpieczania rany preparat nie dostał się do skrzeli ryby oraz oczu. Preparaty są wodoodporne i tworzą tzw. opatrunek. Więc jeśli chcemy zadbać o zdrowie naszych rybek powinniśmy zaopatrzyć się w któryś z opisanych produktów.     

Komentarze (0)

2022-08-28 18:06 Pan Kontekstowy napisał:

A0b197f9d69bb1e4a051872f50877d44?s=120&d=wavatar&r=pg
Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Napisz komentarz

    Galerie

    Filmy

    Reklama

    Reklama

    Facebook

    Reklama