Od mixu do kulki

Data: 2016-11-05 08:00 , autor: Andrzej Huptas , komentarzy: 1

Zdj_tytuowe
Każdy karpiarz próbował lub chociaż raz spróbuje zrobić własne kulki proteinowe. Na swojej drodze spotka wówczas wiele trudności i będzie musiał zadać równie wiele pytań, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Postaram się w kilku artykułach opowiedzieć na najważniejsze z nich i opiszę produkcję kulek opartą na własnym doświadczeniu od podstaw do zaawansowanej produkcji.

W tym temacie postaram się opisać podstawowe produkty do stworzenia własnych miksów oraz podam „gotowiec”, z którego damy rade zrobić swoje pierwsze kulki. Oczywiście, można kupić miks znanych producentów kulek, ale nigdy nie dowiemy się co w nim jest, czy aby na pewno dodano do niego składniki godne jego ceny… Dzisiaj bardzo łatwo możemy kupić najróżniejsze produkty, które uatrakcyjnią naszą kulkę. Jest wiele sklepów internetowych, które sprzedają tylko mączki, ziarna i dodatki płynne do produkcji kulek proteinowych.  Często sam korzystam z jednego z nich (www.bbaits.pl), z tej strony będzie pochodziło wiele opisów produktów, których używam.

Produkty bazowe.

Mąka kukurydziana – ważny komponent, który dobrze wiąże inne składniki ze sobą oraz utwardza kulki. Wartości odżywcze: białko 8%, tłuszcz 2%, węglowodany 75%. Osobiście dozuję do 20% w całym miksie, lecz można dodawać do 50%.

Mąka sojowa odtłuszczona - podstawowy składnik mieszanek bazowych. Posiada właściwości wiążące mieszankę. Zawartość białka 53%, tłuszcz 1%, węglowodany 39%. Dozowanie  10-20%.

Mąka sojowa pełnotłusta - wartości odżywcze: białko 43%, tłuszcz 23%, węglowodany 20%. Dozowanie do 30%. Posiada intensywny sojowy zapach i smak.

Semolina - bardzo dobre spoiwo mieszanki. Nadaje się do każdej receptury. Wartości odżywcze: białko 12%, tłuszcz 1%, węglowodany 72%. Dodaję max 5%.

Stworzenie bazy z tych mąk jest bardzo proste, warto ustalić sobie tylko własne proporcje, które później możemy użyć w każdej mieszance. U mnie dobrze się sprawdza 1kg mąki kukurydzianej, 0,5kg sojowej odtłuszczonej i 0,25kg pełnotłustej. Czasem w niektórych miksach, gdzie używam produktów o luźniejszej strukturze, zwiększam ilość mąki kukurydzianej do 1,2kg aby kulka nie rozpuszczała się za szybko w wodzie. Działa to również w drugą stronę, wystarczy zmniejszyć dozowanie tej mąki aby przyspieszyć pracę kulki.

Kolejnym etapem jest pomysł na smak, zapach i rodzaj naszego miksu. W tym momencie najważniejszą rolę odgrywa pora roku i łowisko, na którym będę używał te kulki. Przez cały sezon stosuję kulki zrobione na podstawie mączek rybnych, a kulki słodkie i owocowe głównie latem dają mi najlepsze efekty. Często jednak w przypadku braku brań warto eksperymentować i działać odwrotnie do wszystkich znanych nam zasad.

Podstawowe mączki rybne i zwierzęce

T94 - Produkowana ze świeżych ryb w obniżonej temperaturze, w porównaniu ze standardowymi mączkami rybnymi posiada wyższe wartości odżywcze i dużo bogatszy profil aminokwasowy. Zawartość białka 72%, tłuszcz 11%, strawność białka 94%. Dozowanie do 40%.

Mączka łososiowa - mączka o delikatnym rybnym zapachu i jasnym kolorze, nadaje się do mieszanek bazowych i zanęt. Posiada 70% procent łatwostrawnego białka, tłuszczu 11%. Strawność białka 94%. Dozowanie do 40%.

Pre-Digest - Wstępnie strawiona mączka rybna zawierająca rozpuszczalne proteiny o najwyższych walorach odżywczych i smakowych. Produkowana z całych świeżych nie konserwowanych ryb. Posiada delikatny rybny zapach, jej mocne rozdrobnienie pozwala na łączenie się z innymi składnikami, w dużej części jest rozpuszczalna w wodzie. Skuteczna przez cały rok, szczególnie polecana na chłodną wiosenną wodę. Zawartość białka 84%, tłuszczu 9%, strawność białka na poziomie 97%. Dozowanie do 25%. Używam jej w każdej mieszance rybnej i większości owocowych.

Mączka z Tuńczyka LT95 - specjalna mączka rybna produkowana w obniżonej temperaturze, dzięki czemu zachowuje swoje wartości odżywcze. Zawartość białka 72%, tłuszczu 11%, strawność białka na poziomie 95%. Nadaje mieszance wspaniały aromat i smak. Idealnie komponuje się z zapachami owocowymi. Dozowanie do 50%.

Plazma krwi - odwodniona zwierzęca proteina uzyskiwana z osocza krwi. Bogate źródło białek, aminokwasów i witamin. Produkt rozpuszczalny w wodzie, idealny mięsny dodatek na chłodną wodę, może być z powodzeniem stosowany całorocznie. Posiada właściwości wiążące, nadaje się do każdego typu mieszanki. Zawartość białka 86%, strawność białka 98%. Dozowanie do 10%.

Mielony pellet - można samemu zmielić lub kupić już mielone pellety o różnych smakach. Używana jest również drobno mielona psia karma, która ma podobne działanie jak pellet. Ułatwia rozprowadzanie zapachu w wodzie. Dozowanie do 25%.

Mączka Krylowa

Dodatki mleczne:

Serwatka - produkt pochodzenia mlecznego. Zawiera doskonale przyswajalne białko 14% oraz znikomą ilość tłuszczu 0,6% oraz 70% węglowodanów. Serwatka posiada właściwości lekko klejące. Dozowanie do 10%. Często używana w bazach. Stosuję w każdej mieszance.

Proszek mleczny Vitamealo - rozpuszczalna proteina mleczna bogata w witaminy, aminokwasy, wpływa na lepsze utrzymanie aromatu i smaku, pozwala na wiązanie grubszych składników w miksie. Posiada słodki kremowy smak i zapach. Nadaje się do każdego typu mieszanki, szczególnie do mieszanek słodkich, orzechowych i owocowych. Idealna do letnich mieszanek. Nadaje się również, jako dodatek do zanęty, powoduje efekt smużenia. Rewelacyjny, jako dodatek do ugotowanych ziaren. Zawartość białka 20%, tłuszczu 20%, węglowodanów 58%. Dozowanie do 15%. Czasem zastępuję lub łączę ją ze zwykłym mlekiem w proszku.

Mączka miodowa, piernikowa, waniliowa – przyjemne słodkie zapachy, mają właściwości lekko klejące. Zawiera proteiny mleczne oraz słodkie cukiernicze biszkopty. Dozowanie do10%. Wartości odżywcze: białko 21%, tłuszcz 3%, węglowodany 68%. W słodkich mieszanka używam często wszystkie trzy mączki.

Birdfood, orzechy, przyprawy:

Robin Red – przyprawowo-paprykowy dodatek firmy Haith’s do każdego rodzaju miksu i na każdą porę roku. Doskonały do miksów typu birdfood ale również niezastąpiony w mieszankach rybnych i orzechowych. Charakteryzuje się intensywnym aromatem. Dozowanie do 10%. Białko 12%, tłuszcz 19,75%, węglowodany 3,9%

Kruszone ziarna, mielone orzechy – nadają kulce luźniejszą strukturę, co ułatwia uwalnianie zapachów, lecz w dużym dawkowaniu utrudnia rolowanie. Dozowanie do 10%. Ziarna dodawane w całości, takie jak rzepik czy murzynek należy dodawać do 5%.

Mączka arachidowa

Sól – polepsza smak kulki, działa jako konserwant, warto dodać do każdego rodzaju mieszanki. Dozowanie 3-5%.

Dodatki płynne:

Jajko – jeden z najważniejszych składników naszej kulki. Łączy ze sobą wszystkie suche produkty, jest bardzo odżywczy, lecz podobno ciężko przyswajalny. Można znaleźć wiele różnych informacji dotyczących wartości odżywczych jaj, ja podam te, które znajdują się w książce dla dietetyków mojej żony. 12,5% białka, 9,7% tłuszczu i 0,6 węglowodanów. Jajek dodajemy 8szt/kg suchej mieszanki. Lepiej, jeśli zostanie nam miks, a niżeli ciasto ma wyjść za mokre i nie da się go zrolować. Polecam dodawanie również rozgniecionych skorupek połowy lub mniej z użytych jaj, które zawierają ważne i potrzebne wartości odżywcze, dociążają kulki i poprawiają ich pracę. Można również klasyczne jajka zastąpić jajkami w proszku lub Albuminą, którą dodajemy do 6% suchego miksu (1kg miksu + 60g albuminy). Jeśli użyjemy jej np. 3-4% kulka będzie dużo miększa i szybciej rozpuści się w wodzie. Miks z albuminą rozrabiamy z wodą, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Olej łososiowy - tłoczony na zimno, niefiltrowany, produkowany ze świeżych nie konserwowanych ryb. Bogate źródło witamin A,D ,E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega. Nie rozpuszcza materiałów PVA, nie tężeje w niskich temperaturach. Skuteczny przez cały rok. Ułatwia rolowanie. Dozowanie: 10-30ml na 1kg mieszanki bazowej. Można również używać inne oleje rybne lub roślinne. Najlepiej wybierać te, które nie tężeją w chłodnej wodzie, aby dobrze rozprowadzały zapach kulki.

Melasa - Znakomity dodatek do kulek i zanęt. Bogaty w naturalną betainę dosładza i polepsza smak mieszanki. Nie rozpuszcza materiałów PVA. Dozowanie do 50 ml/kg mieszanki.

Słodzik – można używać różnego rodzaju słodzików, z łatwością kupimy je w każdym markecie. Bardzo dobrym i znanym słodzikiem jest NHDC - mocno skondensowany ok.1800 razy słodszy od cukru. Dozowanie 1-4ml/kg. Znakomicie wyostrza i podkreśla smak przynęty, doskonale rozpuszcza się w zimnej wodzie.

Flavor - skoncentrowany płyn, który nadaje naszej kulce smak i zapach. Można używać również aromatów cukierniczych w płynie lub w proszku. Dozowanie zależy od producenta i naszych oczekiwań. Ja stosuję do 20ml na 1kg mieszanki, a często nie dodaję go wcale, ponieważ rybne zapachy można uzyskać z mączek i ekstraktów.

Aminokomplet - mieszanka aromatów, substancji słodzących i płynnych pokarmów służąca do produkcji kulek. Dozowanie 50ml/kg.

Inne produkty sklepowe-spożywcze…  

Jest ich wiele, które można dodać do miksu, najpopularniejsza jest chyba kasza manna, którą wielu karpiarzy uważa tylko za wypełniacz, podobnie jak inne kasze, mąki, otręby, płatki, cukry, przyprawy. Stosuję ich dużo, są dosyć tanie, często bardzo odżywcze i mogą pomóc w złowieniu pierwszego karpia na własną kulkę. Podobno można zrobić kulki tylko na produktach z marketu, czego na pewno w przyszłości spróbuję.

Znając już powyższe składniki możemy spokojnie spróbować wykonać własny miks, zmieniać przepisy innych karpiarzy i rozszerzać swoje receptury o produkty, których nawet nie wymieniłem. Komponowanie kolejnych miksów będzie sprawiało nam coraz większą przyjemność, a stworzenie kulki lekkostrawnej, dobrze pracującej w wodzie, lecz nie za miękkiej i odżywczej jest nie lada wyzwaniem, ale kto nie kombinuje ten nie łowi!!!

Prosty przepis na bardzo łowne kulki rybno-owocowe:

 

  • Mąka kukurydziana 500g
  • Mąka sojowa odtłuszczona 250g
  • Mąka sojowa pełnotłusta 125g
  • Semolina 50g
  • Mleko w proszku 60g
  • Mielone insekty 50g
  • Mączka łososiowa 350g
  • Mączka śledziowa 350g
  • Przyprawy (Robin Red) 60g
  • Sól 60g
  • Cukier puder 100g
  • Olej z łososia 80ml
  • Aminokomplet owocowy 100ml
  • Flavor owocowy 10ml
  • Jajka 17szt


Białko 35% ,Tłuszcz 12%, Węglowodany 37%. Gotowych kulek ok. 3kg

Komentarze (1)

2019-01-19 13:46 mrok74 napisał:

15c211771bda7de7eed23d114ae5fb81?s=120&d=retro&r=pg
Bardzo profesjonalny artykuł. Wedkuję od 1985 roku ale za karpiowanie wziąłem się dopiero kilka lat temu. Początki były kiepskie. Od roku sam zacząłem robić kulki. Efekty przyszły od razu. Przez ostatni sezon na moje kulki waniliowe złowilem około 30 karpi. Jeden taki koło 15kg się spiął a kolega na moje kulki wyciagnął 9 i 13kg karpia. Dodam że to woda PZW, żadne komercje których nie jestem i nie będę zwolennikiem. W tym roku oprócz wanilii zrobiłem kokosowe i robin red. Będę jeszcze robił truskawkowe. Wszystkie moje kulki robione są na naturalnych komponentach. Nie ma opcji żeby takie produkty jak np olej kokosowy olej łososiowy kokos laska wanilii czy truskawki były dodawane do kulek sklepowych. Wierzę że ryby czują różnicę i to doceniają.

2022-08-28 18:06 Pan Kontekstowy napisał:

A0b197f9d69bb1e4a051872f50877d44?s=120&d=wavatar&r=pg

Napisz komentarz

    Galerie

    Filmy

    Reklama

    Reklama

    Facebook

    Reklama