PVA - najlepsza metoda punktowego nęcenia.

Data: 2014-11-14 18:30 , autor: Dajana Polaczek , komentarzy: 3

Pva05
Dziś trudno wyobrazić sobie wypad na ryby bez wspomagaczy w postaci rozpuszczalnych materiałów PVA. Gdy planujemy łowić na wodach gdzie nie możemy używać pontonu bądź łódki zdalnie sterowanej, a sute nęcenie nie jest wskazane, to najlepszą alternatywa dla nas może okazać się zastosowanie takowej metody nęcenia.

Za pomocą worków lub siatki  łatwo i skutecznie nasza zanęta z przynętą trafi dokładnie tam gdzie chcemy.  Obecnie na rynku mamy duży wybór materiałów PVA: tunele, worki o różnych rozmiarach i  kształtach, nici, taśmy oraz pianki, które postaram się po krótce opisać w tym artykule. 

Worki PVA

Worki występują bez dziurek, jak i z dziurkami w kształcie prostokąta lub pocisku, a także z nicią dzięki której łatwo i szybko zamkniemy woreczek bądź też bez. Perforowane szybciej opadają na dno, są doskonałe przy łowieniu w niskich temperaturach ze względu na szybszą rozpuszczalność wypełniamy suchą zanętą ,nie nadają się do stosowania z płynami. Do woreczków bez dziurek możemy wsadzić chyba wszystkie zanęty: ziarna, pellet, kulki proteinowe ( w całości lub skruszone), sypkie zanęty, pasty, boostery przeznaczone do pva itp.

Napełniony woreczek można zamknąć na różne sposoby jedne posiadają już sznureczek, który wystarczy zawiązać, do tych bez możemy dokupić osobno nic PVA lub skręcić końcówkę lekko zwilżyć co spowoduje sklejenie się materiału radzę jednak pamiętać przy zwilżaniu że jest to materiał rozpuszczalny. Woreczek można zamknąć także po przez kilkukrotne nadzianie go na haczyk.

Montaż do zestawu jest bajecznie prosty. Możemy zrobić to na różne sposoby. Jednym sposobem jest nawleczenie worka w miejscu wiązania na haczyk,  innym zaś jest wsypanie do połowy zanęty, następnie włożenie przynęty z haczykiem i ciężarkiem do środka zasypanie do pełna i zawiązanie. Zdecydowanie druga metoda pozwoli nam na dalszy rzut i uniknięcie poplątania się zestawu.

System tunelowy PVA

W zestawie znajduje się tuba, w której znajduje się plastikowa rurka, ubijak i siatka rozpuszczalna PVA, którą można bez większego problemu dokupić. Siatki występują o różnych średnicach i grubościach co pozwala nam dobrać odpowiednią do temperatury wody i wielkości przynęty, którą będziemy stosować. Sposób robienia sticków tzw. kiełbasek jest bardzo prosty. Zawiązujemy dolny koniec siatki z drugiej strony, wkładamy rurkę i przez otwór wsypujemy zanętę i ubijakiem upychamy jednocześnie wypychając siatk, na końcu znowu zawiązujemy.

W tej metodzie sami możemy zdecydować jakiej długości ma być kiełbaska. Napełniać możemy zanętami suchymi, a także boosterami i dipami nie zawierającymi wody. Producent płynnych produktów zawsze podaje na etykiecie czy dany produkt  nadaje się do stosowania z pva. Teraz już wystarczy tylko przewlec haczykiem przez siatkę bądź dowiązać do krętlika i zestaw  gotowy do rzutu.

Nić PVA

Możemy ją stosować także do punktowego nęcenia jak i do wiązania worków i siatek PVA.  Sposób użycia jest bardzo prosty przypomina robienie korali na dowolną długość (oczywiście z umiarem). Nawlekamy kulki proteinowe lub pellet, następnie zawiązujemy i przywiązujemy do haczyka. Występują w różnych grubościach co MA WPŁYW na szybkość rozpuszczania. 

Taśma PVA

Taśmę najczęściej stosujemy w zarośniętych łowiskach jako zabezpieczenie przed zaczepami w czasie  opadania na dno. W tym celu wystarczy delikatnie obwiązać taśmą grot haczyk co ma zabezpieczyć przed ewentualnym zahaczeniem o gałęzie lub rośliny. Taśmę możemy stosować jak nić do nawlekania kulek proteinowych jak i pelletu z tym, że zaleca się pozostawanie milimetrowych odstępów pomiędzy nimi. Taśma rozpuszcza się szybciej i jest zdecydowanie wytrzymalsza od nici.

Pianka PVA

Tak jak taśma służy do zabezpieczania haczyka w zamulonych i zarośniętych łowiskach. Sposób użycia jest szybszy i łatwiejszy niż przy użyciu taśmy. Piankę wystarczy nabić na haczyk. Taki zestaw po wrzuceniu do wody spowoduje, że przypon utrzymuje się nad ciężarkiem przy opadaniu na dno, a po rozpuszczeniu się pianki opadnie na dno. 

Materiały PVA są naprawdę skutecznym i przede wszystkim prostym sposobem na punktowe nęcenie szczególnie w trudnych warunkach. Każdy z pewnością znajdzie najlepszy zestaw dla siebie, który będzie odpowiadał jego potrzebom i na pewno okaże się pomocny w niejednej sytuacji. Materiały te są bezwonne i bez smaku co myślę, że jest bardzo ważne.

Komentarze (3)

2014-11-15 08:44 Kruszyna napisał:

D4fa238b0ad1bffbcfb41fc4d199d379?s=120&d=retro&r=pg
Kapitalny artykuł, zachwycające zdjęcia :)

2015-03-21 13:04 pawlik napisał:

E8d016485c7e662af79e427e9f88e601?s=120&d=retro&r=pg
Mam pytanko np. w lecie aby wydłużyć czas rozpuszczania się siatki można nasmarować sticka boosterem czy daje do efekt ? :) czy siatka będzie się odpowiednio dłużej rozpuszczała ?

2015-03-22 13:48 Luki napisał:

Accf0f8dcea7c0b35a5e683e33f50954?s=120&d=retro&r=pg
Na rynku karpiowym mamy pva o różnej szybkości rozpuszczania ze względu właśnie na to w jakiej temp wody ja stosujemy więc to jest jedna rzecz a druga to możliwość zalania gotowych kiełbasek jakimś boosterem czy olejem w który nie rozpuścić pva a da mu trochę więcej czasu z czasu na rozpuszczenie.Pozdrawiam

2022-08-28 18:06 Pan Kontekstowy napisał:

A0b197f9d69bb1e4a051872f50877d44?s=120&d=wavatar&r=pg

Napisz komentarz

    Galerie

    Filmy

    Reklama

    Reklama

    Facebook

    Reklama