Akcesoria cz. 2 - ciężarki

Data: 2015-04-26 18:00 , autor: Adam Herman , komentarzy: 0

Zdj_13
Ciężarek, to taki element zestawu, który odpowiada za prawidłowe zacięcie ryby. Odpowiedni dobór wagi, kształtu oraz wielkości musi być dostosowany do warunków panujących na wodą. Mogłoby się wydawać, że jeden rodzaj ciężarka załatwia wszystko. Nic bardziej mylnego!

Zaczynając od rodzaju zbiornika (staw, jezioro, rzeka itd.), który to posiada zróżnicowane dno (muł, żwir, skały itd.), przez formę łowienia (wywózka, rzut), aż po aspekty czysto techniczne zbiornika (gałęzie, pnie, bujna roślinność, itd.). Prawidłowe dostosowanie ciężarka do powyższych wskazówek, poprawi naszą efektywność zacięć, a co za tym idzie, zwiększone szanse na bezpieczne wyholowanie ryby. Postaram się pokazać większość ciężarków dostępnych na obecnym rynku.

Ciężarki do rzutu

Przelotowe centryczne – środek ciężkości rozłożony jest centrycznie, dzięki czemu mało prawdopodobne jest splątanie zestawu podczas rzutu. Dodatkowym plusem tych ciężarków jest szybkie podnoszenie się z dna podczas ściągania zestawu, ma to niebagatelne znaczenie w łowiskach z zaczepami czy roślinami. Zasięg wyrzutu to max 120-140m

Przelotowe centryczne spłaszczone z wypustkami lub bez, idealnie przylegają do dna. Sprawdzają się podczas łowienia w rzekach, na podwodnych górkach, brzegach wysp, a także do wywózki.

Przelotowe centryczne typu cygaro –ich aerodynamiczny, wydłużony kształt sprawia, że są to najlepsze ciężarki do rzutu. Przy połączeniu odpowiedniego wędziska, żyłki i tego typu ciężarka ekstremalne odległości nie sprawiają problemu.

Przelotowe centryczne do ,,Methody”- ciężarki te znakomicie utrzymują zanętę oblepioną na nich, dodatkowo wygodnie się nimi rzuca i szybko odrywa z dna, mijając przy tym zaczepy.

Przelotowe centryczne do kapsułek PVA – bywają łowiska, gdzie nie można nęcić pelletem, ziarnami czy kulami, w tym celu stosuje się kapsułki PVA. Kapsułkę osadza się w specjalnym wycięciu ciężarka, mocuje gumką, a napełnia strzykawką.

Ciężarki do rzutu to nie tylko przelotowe centryczne, ale także boczne na klipsie na tzw. zestawie bezpiecznym. Jak sama nazwa sugeruje, zestaw bezpieczny chroni nie tylko zestaw, ale przede wszystkim karpia podczas np. wejścia ryby w zaczepy lub zerwania całego zestawu. Ciężarek na krętliku przy gwałtownym uderzeniu wypina się, co sprawia, że jest bezpieczniejszy dla karpia. Minusem jest to, że ciężarki te zanieczyszczają środowisko (ołów).

Ciężarki typu cygaro – aerodynamiczny kształt pozwala na oddanie bardzo dalekich rzutów. Przy zastosowaniu rurki anty splątaniowej całkowicie wyklucza splątanie zestawu podczas rzutu.

Ciężarki typu rakieta bądź latawiec – kształt ciężarka pozwala na oddanie dalekich rzutów, może też służyć do wywózki. Idealny do łowienia w rzekach i stromych górkach. Szybko odrywa się od dna i wychodzi na powierzchnię, omija tym sposobem zaczepy.

Jednym z najnowszych sposobów łączącym zestaw bezpieczny z ciężarkiem centrycznym jest zestaw COG z Kordy. Idealne wyważenie ciężarka powoduje, że nawet najdelikatniejsze branie zostanie wychwycone przez zestaw. Po wypięciu zawleczki z ciężarka zestaw zachowuje się jak typowy zestaw bezpieczny, czyli wypina cały ciężarek, pozostawiając tylko leadcore z przyponem. Jest to idealne rozwiązanie do rzutu, jak i wywózki. Każdy zestaw ma na krętliku oznaczony numer pasujący tylko i wyłącznie do ciężarka o tym samym numerze. Jedynym minusem tego zestawu jest cena.

Wywożenie zestawów na dużych zbiornikach, czy to pontonem, czy to łódką zdalnie sterowaną, sprawia że zestaw zostaje położony na dnie bardziej efektywnie, gdyż jest małe prawdopodobieństwo splątania zestawu. W tym celu skonstruowano odpowiednie ciężarki do wywózki. Są one dużo cięższe niż w przypadku ciężarków do rzutu.

Ciężarki typu Grippa – jest to duży ciężarek z otworem w środku. Najlepszy ciężarek do stosowania na dalekich odległościach, gdyż idealnie przylega do dna. Gramatura waha się od 50-300 gr. Niezastąpiony na podwodnych górkach, ale także w rwących rzekach. Powłoka i kolory ciężarka powodują jego kamuflowanie w wodzie. Dodatkowo niektóre mają powłokę chropowatą, która doskonale wchłania dipy i inne zalewy oraz znakomicie trzyma pasty, dodatkowo nęcąc łowisko.

Ciężarki typu Grippon – jest to podobny ciężarek do poprzedniego typu, nie ma jednak otworu i jest lżejszy. Gramatura waha się od 30-170gr. Zasada działania jest taka sama jak w Grippie. Płaski kształt gruszki z kolcami znakomicie przylega do dna i szybko zacina rybę. Powłoka i kolor jest kamuflująca, chropowata bardzo dobrze chłonie zapachy dipów i zalew, oraz znakomicie przytrzymuje pasty. Duże oczko krętlika powoduje jego szybkie wypięcie.

Ciężarki typu kulka – skupiona masa powoduje bardzo szybki efekt samo zacięcia. Kolory oraz chropowata powłoka dobrze chłonie dipy oraz bardzo dobrze trzyma wszelkiego rodzaju pasty. Jedynym minusem jest możliwość sturlania się ciężarka z podwodnych górek, jednak jest wskazany do łowienia amurów.

Ciężarki ołowiane typu kamuflaż – to ciężarki pokryte specjalnym materiałem maskującym. Imituje kamienie pokryte mchem. Warto stosować kamuflaż przy dużej presji łowiska, zwiększa to szanse na złowienie tych najbardziej ostrożnych okazów.

Ciężarki kamienne z krętlikiem – wykorzystane są tutaj naturalne kamienie otoczaki z krętlikiem, dzięki czemu nie zanieczyszczają zbiorników szkodliwymi związkami typu ołów czy tlenki ołowiu. Naturalny kamień doskonale maskuje zestaw oraz dodatkowo dobrze chłoną dipy i zalewy. Ciężarki tego typu stanowią znakomite uzupełnienie dla ciężarków ołowianych.

Ciężarki kamienne na gumkach – najprostszy sposób kamuflażu. Wybieramy poręczny kamień, raczej płaski, waga powinna przekraczać 100 gr, zakładamy na niego pasek dętki lub gumki recepturki, wkładamy w klips zestawu bezpiecznego i wywozimy. Proste i ekologiczne rozwiązanie. Minusem tego rozwiązania jest to, że nawet przy małym, bądź przypadkowym pociągnięciem zestawu, kamień wypina się z klipsa.

Jednak ciężarki to nie tylko wywózka czy rzut, to jeszcze kilka dosyć potrzebnych ciężarków czy raczej obciążników stosowanych w karpiarstwie.

Backleady

Są to ciężarki, które założone na żyłkę główną, bądź plecionkę opadają na dno zbiornika. Stosuje się je przy dużej presji wędkarskiej, aby żyłka bądź plecionka była najbliżej dna, mijając inne żyłki. Minusem jest słabsza sygnalizacja brań, spowodowana zmianą kąta żyłki.

Ciężarek do markera

Za pomocą tego ciężarka można dowiedzieć się coś więcej o topografii dna. Za pomocą czterech kuleczek rozmieszczonych na ciężarku można szczegółowo, bardziej precyzyjnie sprawdzić dno.

Śruciny

Obciążniki ołowiane o małej wadze, rzędu kilku gramów. Mają one zastosowanie raczej metodach spławikowych, jednak często przydają się w karpiarstwie, np. do zatrzymywania zestawów przelotowych, bądź do pop’upów. Minusem śrucin jest to, że często lubią zjeżdżać z plecionki, bądź żyłki, z kolei zbyt mocne ściśnięcie śruciny może uszkodzić przypon.

Lepszym i pewniejszym rozwiązaniem są obciążniki z firmy Fox Edges Kwick Change Pop’up.

To ciężarki zapakowane w pudełeczku, przy którym znajduje się także gumowa rurka o długości 2 m. Bardzo dobrze zaciska się na plecionce, żyłce czy leadcorze nie uszkadzając jej, dodatkowo nie przesuwa się, co ma znaczny wpływ przy oddawaniu dalekich rzutów. Cztery rozmiary ciężarków zadowolą najbardziej wybrednych wędkarzy.

Jak widać jest naprawdę mnóstwo rodzajów ciężarków, do każdej z metod stosujemy inne bardziej specjalistyczne formy ciężarków. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Komentarze (0)

2022-08-28 18:06 Pan Kontekstowy napisał:

A0b197f9d69bb1e4a051872f50877d44?s=120&d=wavatar&r=pg
Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Napisz komentarz

    Galerie

    Filmy

    Reklama

    Reklama

    Facebook

    Reklama