Kołowrotek TICA SCEPTER GF 6000 – Niska cena, wysoka jakość

Data: 2014-01-18 06:00 , autor: Marcin Mrugała , komentarzy: 3

Tica
Bywając nad wodą często spotykam wędkarzy którzy łowią jeszcze na kołowrotki wręcz można rzec zabytkowe. Kołowrotki które spokojnie mogłyby posłużyć jako eksponaty w muzeum wędkarstwa. Wydaje się być śmieszne i dziwne używanie nad wodą takich „zabytków” bo przecież za parędziesiąt złotych mamy nowy, lśniący super kołowrotek z zapasową szpulą i wieloma łożyskami, który będzie nam służył… no właśnie jak długo? Czy na pewno dorówna żywotnością i bezawaryjnością kołowrotkom sprzed kilkunastu lat?

Jestem pewien, że nie. Owszem, że można kupić w dzisiejszych czasach dobry solidny kołowrotek na lata, ale trzeba się kierować zasadą, że cena = jakość. Jak wiadomo wędkarstwo karpiowe nie należy do taniego hobby i skompletowanie całego sprzętu karpiowego może przekroczyć możliwości finansowe nie jednego przyszłego adepta sztuki karpiowej a tym bardziej kogoś kto jeszcze jest na etapie nauki i nie pracuje. Jest jednak kilka wyjątków od zasady, że cena = jakość. Chciałbym w tym artykule przedstawić właśnie pewien kołowrotek który przeczy tejże zasadzie i udowadnia że nie trzeba wydawać fortuny na dobry kołowrotek karpiowy.

Jest to kołowrotek TICA SCEPTER GF 6000. Jest to kołowrotek karpiowy typu „Big Pit” ze szpulą (long cast) umożliwiającą dalekie rzuty. Można go już nabyć za niecałe 250 zł a jakością nie ustępuje kołowrotkom znacznie droższym. Może firma Tica w naszym kraju jest mniej znana niż inne firmy wędkarskie, ale wierzcie mi, że sprzęt mają najwyższej jakości. Poniżej przedstawiam Wam trochę danych ze specyfikacji kołowrotka.

 • 7 wysokiej jakości łożysk kulkowych
 • 2 szpule aluminiowe wykonane z dużą dbałością o szczegóły
 • ułożyskowana rolka w tytanowej powłoce zapobiegająca skręcaniu żyłki
 • komputerowo zaprojektowany system redukcji wibracji rotora podczas nawijania żyłki (idealne wyważenie kołowrotka i układanie żyłki)
 • system redukcji luzów na korbie kołowrotka
 • mini łożysko wewnątrz rolki prowadzącej
 • specjalnie wydłużone, odkuwane ramię korbki ułatwiające szybkie zwijanie
 • wygodny i praktyczny uchwyt korbki
 • dodatkowy pierścień prowadzący szpulę
 • precyzyjna przekładnia ślimakowa
 • pierścień zabezpieczający przed zaplątaniem się żyłki wokół osi szpuli
 • precyzyjnie działający hamulec - duże i wygodne pokrętło
 • kołowrotek typu "Big Pit"
 • przekładnia 4.1:1
 • waga 620 g
 • gwarancja 24 miesiące

Osobiście sam jestem użytkownikiem tych kołowrotków już od 5 sezonów i nigdy nie miałem z nimi najmniejszego problemu. Nigdy mnie nie zawiodły w trakcie zasiadek a i też w trakcie holu spisywały się znakomicie wyciągając piękne karpie i amury. 7 wbudowanych łożysk sprawia, że kołowrotek pracuje płynnie i bez najmniejszych oporów. Jak zauważyliście jest to kołowrotek bez wolnego biegu szpuli tylko z wbudowanym przednim hamulcem. Jeśli myślicie, że przez to jest gorszy od kołowrotków z wolnym biegiem to jesteście w błędzie. Wiadomo, że jedni preferują kołowrotki z wolnym biegiem a inni bez wolnego biegu. Kwestia gustu i przyzwyczajenia. Zastosowany w modelu hamulec to hamulec multitarczowy z tarczami ciernymi o dużej średnicy, który doskonale spełnia swoją rolę równomiernie oddając żyłkę podczas ostrych odjazdów czy w trakcie holu. Natomiast ergonomiczne pokrętło hamulca na szpuli bardzo fajnie leży w palcach i nie ma problemu by w trakcie holu dokręcić czy odkręcić hamulec.

Wszystko przebiega bardzo płynnie. W kołowrotku zastosowano również bezpoślizgową blokadę obrotów wstecznych. Bardzo fajną sprawą jest to, że dodatkowo mamy zapasową szpulę aluminiową, gdzie w innych kołowrotkach zazwyczaj są szpule grafitowe lub w ogóle ich nie ma. Dzięki temu możemy mieć na zapasowych szpulach nawiniętą np. plecionkę i jeśli wymaga tego łowisko szybko zmienić szpulę. Dodam, że zapasowa szpula aluminiowa jest większej pojemności od szpuli na kołowrotku. Pojemność szpul w moim modelu wygląda następująco:

 • pojemność szpuli No. 5 (6000): 0.30/310, 0.32/270, 0.35/230 (mm/m)
 • pojemność szpuli No.12 (10000): 0.50/260, 0.55/215, 0.60/180 (mm/m)

W każdej szpuli na jej dolnej krawędzi jest zamontowany pierścień uniemożliwiający wplątanie się żyłki wokół osi szpuli. Każdy kto choć raz doznał tej wątpliwej „przyjemności” na pewno doceni fakt zastosowania tego systemu. Mnie osobiście łowiąc na Sceptery żyłka nigdy nie weszła pod szpulę więc system spełnia swoją rolę w 100%

W kabłąku jest zastosowana rolka zapobiegająca skręcaniu się żyłki. W środku rolki jest wbudowane łożysko dzięki czemu rolka płynnie się obraca pod wpływem zwijanej na szpulę żyłki. Tutaj również miłe zaskoczenie bo nie zdarzyło mi się by moje Sceptery skręcały mi żyłkę co niestety zdarzało mi się w innych kołowrotkach. Kolejną zaletą prezentowanego kołowrotka jest jego ergonomiczna rączka korby, która doskonale leży w dłoni, jest wręcz dopasowana do niej, przez co zwijanie staje się przyjemniejsze i czujemy, że mamy lepszą kontrolę nad sytuacją. Samo zaś ramię korby jest wykonane z aluminium odpornego na odkształcenia.

Tica Scepter jest wyposażona w przekładnie ślimakową „wormshaft”, która gwarantuje idealne układanie żyłki na szpuli, natomiast zastosowane przełożenie w kołowrotku 4,1:1 gwarantuje odporność na wszelkie obciążenia oraz długą żywotność mechanizmu.

Podsumowując, TICA SCEPTER GF 6000 jest bardzo udanym kołowrotkiem karpiowym, z którym możemy śmiało ruszać na karpiowe zasiadki bez obawy że nie sprosta kilkunastokilogramowym karpiom czy amurom a dodatkowo posłuży nam wiele lat. Jestem bardzo zadowolony że dokonałem zakupu właśnie tego kołowrotka pomimo, że kupując go brałem go trochę w ciemno bo ani firmy za bardzo nie znałem ani zbyt wielu opinii jeszcze wtedy nie było o nim w internecie, jednak był to udany zakup. Myślę, że również cena jest tutaj niewątpliwym atutem tego kołowrotka, bo za cenę którą wspomniałem mamy dobrej jakości kołowrotek karpiowy który posłuży nam wiele sezonów. Obecnie w internecie znajdziecie już wiele opinii na temat tego kołowrotka co świadczy o jego popularności i chęci zakupu przez co raz to większe grono karpiowych adeptów.

Komentarze (3)

2016-11-05 09:38 live 4 fishing napisał:

7816986e3073834d9f0fa5487de418be?s=120&d=retro&r=pg
Swietny opis i zdjecia.

2017-10-05 12:58 edward napisał:

C6603eb667e2337933f36ce99075ea4c?s=120&d=retro&r=pg
Proszę podać jaka jest cena kołowrotka karpiowego Tica ScepterGF. Pozdrawiam

2017-10-08 19:14 Martinez napisał:

3449d735b5481aef4959fd79ab29138b?s=120&d=retro&r=pg
Cena 330 - 380 - zależy od sklepu. Trzeba szukać bo bardzo mało już tych kołowrotków.

2020-06-01 18:17 Pan Kontekstowy napisał:

A0b197f9d69bb1e4a051872f50877d44?s=120&d=wavatar&r=pg

Napisz komentarz

  Galerie

  Filmy

  Reklama

  Reklama

  Facebook

  Reklama