Łowisko "Pstrążna"

Miejscowość: Pstrążna , komentarzy: 0

2
Łowisko karpiowe Pstrążna - to jedno z pierwszych, a co za tym idzie najstarsze tego typu łowisko w Polsce działające na zasadach „Złów i wypuść”, od lat świetnie prowadzone i zawsze otwarte dla całej rzeszy karpiarzy z Polski jak i z zagranicy.

Mapa

 

Dodając do tego świetną obsługę oraz atmosferę, jaka panuje na łowisku, cisza, spokój - śmiało można powiedzieć, że Pstrążna nadal należy do jednych z najlepszych łowisk karpiowych w Polsce.

Do tego chyba każdy słyszał o legendzie Wielkim Johnie, który swego czasu był największym karpiem pełnołuskim w Polsce (ok. 29 kg). Johna pewnie już nie ma, lecz jest masa innych wspaniałych ryb, dla których warto odwiedzić łowisko.

Opis łowiska

 

Teraz kilka danych na temat łowiska - Zbiornik znajduje się pomiędzy Raciborzem i Rybnikiem, powierzchnia zbiornika wynosi 5 ha, a jego głębokość waha się od 1 do 3 metrów. Dno w większości muliste, ale też bez przesady, na próżno szukać tu jakichkolwiek górek, roślinność także słabo rozwinięta. Na każde stanowisko można dojechać samochodem, który zostaje także na stanowisku podczas pobytu.Wybierając się na łowisko warto zabrać ze sobą parasol gdyż brzeg jest nieosłonięty, jedyne stanowisko na końcu zbiornika daje trochę cienia gdyż znajduje się tam oblegany przez wszystkich dąb, jest to również najgłębsza cześć łowiska. Zbiornik ma kształt prostokąta, przed laty łowiło się z obu brzegów obecnie łowić można z jednego, na którym znajduje się 14 niezwykle komfortowych stanowisk idealnie przystosowanych do odwiedzających wodę karpiarzy.

Stanowiska do wędkowania określają nam markery umieszczone przy drugim brzegu. 

Przydatne informacje

 

Opłaty i rezerwacje - na łowisku obowiązuje telefoniczna rezerwacja stanowisk pod nr tel. +48 602 435 441 . Ceny wędkowania na Pstrążnej to: 10 zł-1 wędka / 1 dzień; 10 zł-1 wędka / 1 noc; 120 zł-1 wędka / 1 tydzień , czyli wychodzi nam 20 zł za dobę na jedną wędkę osoba towarzysząca 10 zł doba. 

Domki do wynajęcia za opłatą również po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji. Po przybyciu na łowisku meldujemy się i otrzymujemy rejestr połowu oraz ewentualne klucze do domku:

 • stanowisko nr 1 - domek drewniany - 60 zł doba - 1 lub 2 osoby, 3 osoby / 90 zł, 4 osoby / 120 zł 
 • stanowisko nr 6 - domek drewniany - 60 zł doba -1 lub 2 osoby, 3 osoby / 90 zł, 4 osoby / 120 zł 
 • stanowisko nr 5 - domek mały - 30 zł / doba (2 łóżka, prąd) 
 • stanowisko nr 11 - domek mały - 30 zł / doba (2 łóżka, bez prądu) 
 • stanowisko nr 14 - barakowóz (wóz drzymały) - 30 zł / doba 
 • przyczepa campingowa - 30 zł / doba 

Ryby

 

Populacja karpi w przedziale 10-17 kg jest olbrzymia, mnóstwo jest również ryb w przedziale poniżej 10 kg. 

Łowienie ryb 18-20 kg już nikogo nie dziwi, ryby te jednak są niezwykle trudne do przechytrzenia, imponująca jest też liczba brań podczas dobrego żerowania karpia czy amura, ilość od 130 do 200 kg łowionych ryb na weekendowej zasiadce także nikogo już tam nie zdziwi. Choć zdążają się też dni, w których możemy wrócić o przysłowiowym kiju do domu. Zresztą zdjęcia niezwykle zdrowych walecznych ryb mówią same za siebie.

Odjazdów i holów takich AMURÓW nie zaświadczycie chyba nigdzie indziej! 

Warto wspomnieć o dwóch przepięknych domkach na stanowiskach nr 1 oraz 6, o możliwości zjedzenia smacznego posiłku w bufecie prowadzonym przez właścicieli, jest też możliwość skorzystania z zaplecza sanitarnego (prysznic) w budynku gospodarczym. Jeśli chodzi o domki to wyposażone zostały w łóżka, stolik, krzesła, lodówkę, a co najważniejsze w instalacje elektryczną!

TAK w domkach jest prąd i bez problemu do woli możecie ładować swoje modele sterowane, piloty itp. Jak wielka to wygoda chyba nie trzeba nikomu wspominać, zwłaszcza o czym zresztą zaraz będę pisał, bo ilość brań jaką możecie zaświadczyć na Pstrążnej, a co za tym idzie liczba wywózek łódką zajedzie niejeden akumulator.

Coś o wywózkach: według regulaminu łowiska dozwolone jest wywożenie modelem zdalnie sterowanym natomiast obowiązuje zakaz używania pontonu. 

Z reguły wywozi się najbliżej możliwie pod drugi brzeg, takie wywożenie czy rzuty według karpiarzy przynoszą najlepsze efekty, warto jednak wspomnieć, że według regulaminu nęcić możemy min. 15 m od przeciwległego brzegu. Równie dobre efekty osiągnąć możemy łowiąc na środku zbiornika, o czym już nieraz odwiedzający łowisko przekonali się, efekt - karpie złowione po 2 dniach bez brania pod drugim brzegiem zostały złowione na środku łowiska, po przeniesieniu wszystkich zestawów w przeciągu 4 godzin złowionych zostało kilka ryb powyżej 15 kg! 

Coś na temat samego regulaminu: na zbiorniku używamy haków z mikrozadziorem lub bezzadziorowe, posiadać musimy preparat do dezynfekcji ran dla ryb, duży podbierak (ramię min 90 cm), matę karpiową do odhaczania karpi (min. 80x85x100 cm) pełen regulamin dostępny na stronie łowiska

Co do smaków kulek to krążą już liczne legendy, iż karp na Pstrążnej uwielbia truskawkę, nęcimy pelletem, ziarnami kukurydzy, konopi, kulkami.

Jeśli chodzi o pellet to u mnie hitem stał się pellet o smaku bananowym, truskawkowym oraz Sqida. Na samo nęcenie nie ma reguły, jedni nęcą bardzo mało i mają efekty, drudzy sypią dużo i również je mają.

Sporo brań jest również na rożnego rodzaju bałwanki i same pop-upy, bardzo dobrze sprawdziły mi się osobiście w zeszłym roku kulki Berkley szczególnie Tuna& Spice Squid&liver, kuli Black Label Baits - scary berry.

Co do zestawów widziałem na Pstrążnej rożne wymysły dzisiejszego karpiarstwa, ja osobiście stosuję najprostsze 15-20 cm przypony, haki 2-4 z dojść długim włosem oraz metrowym odcinkiem leadcoru. Taki zestaw na Pstrążnej w tym roku mnie nie zawiódł ani razu pozwalając mi na 2 dniowej lipcowej zasiadce wyholować 137 kg ryb, z tego tylko 4 były poniżej 10 kg.

Podsumowanie będzie bardzo krótkie. Ryba na Pstrążnej jak przed laty lubi „chodzić” pod drugim brzegiem, ale co nie znaczy, że w innych miejscach nie można jej złowić.Ryba niezwykle silna i zdrowa, nie słuchajcie plot o rozwalonych wargach, jakichś chorobach itp., bo te tematy to już dawno nieprawda.

Rewelacyjne Łowisko, wspaniały klimat, cisza, spokój i wspaniałe okazy.

Z całą odpowiedzialnością POLECAM!

Komentarze (0)

2019-09-17 06:47 Pan Kontekstowy napisał:

A0b197f9d69bb1e4a051872f50877d44?s=120&d=wavatar&r=pg
Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Napisz komentarz

  Galerie

  Filmy

  Reklama

  Reklama

  Facebook

  Reklama