Łowisko „Bażyna nr 2”

Miejscowość: Lubomia , komentarzy: 2

Zdj_1
Bażyna nr 2 to łowisko specjalne karpiowe na zasadzie „Złów i wypuść”. Akwen położony jest w Lubomi przy ul. Raciborskiej. Zarządzanie, opiekę i gospodarkę rybacko-wędkarską prowadzi Koło PZW nr 62 w Wodzisławiu Śląskim.

Mapa

Opis łowiska

Łowisko to powstało w latach 80-tych jako zbiornik osadnikowy z kopalni KWK ,,Anna”. Dopiero kilka lat temu Koło PZW nr 62 Wodzisław stworzyło zbiorniki zwane Bażyna 2, 3 i 4.  Zbiornik numer 2 ma powierzchnię użytkową około 3,7 ha, na której znajdują się 22 ponumerowane stanowiska. Wzdłuż linii brzegowych rosną brzozy, które dają cień, jedynie na  stanowisku nr 22 przyda się parasol w słoneczne dni. Rozmieszczenie stanowisk jest dosyć ciasne i nie warto zabierać ze sobą dużych namiotów. Można także skorzystać z wózka transportowego do przewozu wszystkich bagaży. Przy parkingu znajduje się rybaczówka wyposażona w prysznic, zaś przy zbiorniku nr 2 znajduje się ubikacja typu Toi-Toi oraz domek letniskowy wyposażony w gniazdka elektryczne zewnętrzne, co pomaga np. przy ładowaniu telefonu czy baterii do łódki. Nad bezpieczeństwem całodobowo czuwa gospodarz łowiska. Głębokość łowiska sięga max 1,3 m i jest to typowy blat. Dno pozbawione jest roślinności i pokryte jest w większości czarnym mułem, sięgającym gdzieniegdzie do 50cm, dlatego woda w tym zbiorniku jest czarna, co utrudnia trochę w lokalizacji ryb w słoneczne dnie. W duszne i upalne dni załączany jest aerator, który miesza i napowietrza wodę, dając rybom tlen.

Dojazd, opłaty oraz rozmieszczenie stanowisk znajdziecie  na stronie koła

Rybostan i przynęty

W łowisku przeważa populacja karpia pełnołuskiego oraz lustrzenia, znajdziemy także walecznego amura, leszcza i karasia oraz potężnego suma. Wagowo karpie wahają się między 3 a 19 kg. Ryba w łowisku jest zdrowa, silna i niejednemu karpiarzowi napsuje krwi. Co do zapachu przynęt, to nie ma zasady, raz na słodko, raz na śmierdziela. Chcąc jednak „dobrze” połowić, trzeba zabrać ze sobą „wyraźne” i mocne zapachy, warto także przynęty mocno boosterować, dipować itd., żeby przebić się przez zapach mułu na dnie. Długości przyponów w zależności od miejsca wahają się między 20 a 60cm. Ryba na zbiorniku bywa kapryśna, raz nie zmrużymy oka w nocy, a raz wrócimy do domu ”o kiju”.

Podsumowanie

Ze względu na brak zaczepów na dnie, Bażyna nr 2 jest dosyć prostym technicznie łowiskiem, godnym polecenia młodym adeptom karpiowania, łowiącym z rzutu, a także tym, co już dużo widzieli i złowili, gdyż woda ta tak do końca jest nieodgadniona, słyszało się o rybach naprawdę dużych, pływających na tym akwenie, ale i o takich, które, nigdy nie zostały złowione.  

A takie ryby można spotkać na Bażynie.

Komentarze (2)

2016-07-17 06:51 iksu napisał:

7ab6bc6e3457c26db3ffd1e5c45abe22?s=120&d=retro&r=pg
Artykuł jak zwykle dobry tylko mała uwaga Syrynia to nie Lubomia pozdrawiam

2016-07-19 18:32 adamo napisał:

Aedc5adc66e80f6e098be49c0aad3ed5?s=120&d=retro&r=pg
Witam. Mieszkam kilka kilometrów od Bażyny i też zawsze myślałem że to Syrynia. Jednak fakty mówią same za siebie. Według adresu na stronie PZW to Lubomia. Pozdro

2021-08-04 19:58 Pan Kontekstowy napisał:

A0b197f9d69bb1e4a051872f50877d44?s=120&d=wavatar&r=pg

Napisz komentarz

  Galerie

  Filmy

  Reklama

  Reklama

  Facebook

  Reklama